درباره وبلاگمدیر وبلاگ : امیر حسن زاده
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دانشجویان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز - ورودی 87
مسئولیت مطالب وبلاگ به عهده ی خود نویسندگان می باشد
می دونم زیاده اما حتما بخوانید:

با توجه به شروع فصل گرما و در نتیجه گسترش فعالیت کنه‌های عامل بیماری، احتمال بروز بیماری تب خونریزی دهنده کنگودر دام‌هایی نظیر گوسفند و بز، شترمرغ و گاو وجود دارد و درصورت بی‌احتیاطی در کشتار دام و تماس با ترشحات دام آلوده، امکان انتقال این بیماری به انسان قوت خواهد گرفت، به همین دلیل لازم است جهت جلوگیری از انتقال این بیماری، هنگام قطعه کردن گوشت و جگر از تماس با ترشحات و خونابه احتمالی جلوگیری و محافظت به عمل آید
بنابر گزارش‌ها، 10روز پیش یک کارگر کشتارگاه به یک کلینیک مراجعه کرده که پرستار حین تزریق سرم با خون وی تماس پیدا کرده و به بیماری مبتلا شده است، پس از آن این بیمار به بیمارستان امام‌رضای مشهد منتقل شده و یک نیروی خدماتی و یک دانشجوی پزشکی که در تماس
مستقیم با بیمار بودند، به ویروس این بیماری آلوده شده‌اند. گزارش‌های وزارت بهداشت نشان می‌دهد که فرد بیمار و دانشجوی پزشکی در فاصله کوتاهی جان خود را از دست داده‌اند و افراد دیگر تحت مراقبت پزشکی قرار دارند
اما تب خونریزی دهنده کنگو چیست؟چگونه بشناسیم و جلوگیری کنیم؟

تاریخچه بیماری تب کریمه - کنگو
 این بیماری از ابتدا در سال 1944 در منطقه کریمه شوروی شناسایی شد وهمچنین در سال 1955 نیز در کشورآفریقایی کنگو مشابه این بیماری دیده شد و این بیمارستان بنام تب هموراژیک کریمه—کنگو نامگذاری شد. عامل بیماری : عامل بیماری ویروسی است از خانواده Bunyaviridae  و جنس Nairovirus  که از طریق گزش کنه بخصوص هیالوما از دامی به دام دیگر و به انسان از طریق تماس با خون آلوده دام ها یا انسان آلوده منتقل میگردد.
 
 علائم بیماری در انسان :
 دوره کمون : حداقل 3 و حداکثر 9 روز
علائم بالینی : علائم آنفلوانزا، سردرد شدید، درد در ناحیه پشت، بی اشتهایی ، استفراغ، درد مفاصل، درد عضلانی،بعضا سرفه ، فارنژِیت، درد پلورتیک، خونریزی لثه ، بینی، و دستگاه تناسلی ادراری ، تب بالا ، برافروختگی صورت، قرمزی گلو، پتشی، زردی ، تغییرات خلق و حسی، کبودی و خونریزی شدید در نواحی تزریق
مرگ به علت شوک، نارسایی کبدی—کلیوی رخ میدهد.
تشخیص های آزمایشگاهی و بالینی : در هفته اول بیماری و در مرحله تب میتوان با نمونه گیری از خون ویروس را جدا کرد. آزمایشات سرولوژی مثبت ، ازمایشات الیزا ، ایمونوفلورسانس
IgM پس از شش روز قابل اندازه گیری است و تا چهار ماه در خون میماند ولی IgG را تاپنج سال میتوان در خون بررسی کرد.
همچنین وجود ترومبوسیتوپنه، لکوپنی، و لکوسیتوز ممکن است در مراحل اولیه دیده شود.ESR , BTوPTوPTT بالا باشد ولی فیبرینوژن کاهش یابد.تست های کبدی SGOT و SGPT  افزایش می یابند.
درمان : درمان بیماران با داروی ریباورین انجام میشود. تزریق خون و مایعات جایگزین ، تزریق ویتامین نیز بخشی از درمان نگهدارنده بیماری میباشد.
اقدامات پیشگیری : 
1.     استفاده از گان، دستکش، عینک محافظ چشم و...
2.     رعایت اصول صحیح ایزولیزاسیون بیمار
3.     اجتناب از تماس با ترشحات و خون آلوده
4.     ضدعفونی محل اقامت بیمار
5.     دفع بهداشتی ضایعات و لاشه های حیوانات آلوده
6.     ضدعفونی وسایل بیمار در دمای 60 درجه سانتیگراد به مدت یکساعت و یا استفاده از اتیلن اکسید
7.     کنترل و جداسازی دام های مشکوک
8.     آموزش کارکنان شاغل در صنایع دام در زمینه محافظت از خود و ضدعفونی و سم پاشی البسه
9.     دوره های ادواری سم پاشی ( از بهار تا پائیز )
10.                        پیگیری موارد تماس با منبع عفونت : تمام موارد تماس در فضای بسته سه هفته پس از شروع علائم بیماری باید شناسایی شوند و حداقل دوهفته مراقبت شوند.تب بالای 38 نیاز به بستری دارد.
11.                        کارکنان بیمارستانی در تماس با بیمار درصورت بروز حوادث نفوذی (needle stick) به مدت پنج روز ریباورین 200 میلی گرم هر 12 ساعت دریافت کنند.
12.                        در صورت تماس تصادفی ترشحات بیمار با ملتحمه مراقبت کننده چشم ها با آب یا محلول شستشوی چشم شسته شود.
اساس پیشگیری بطور خلاصه مبتنی بر سه رکن عمده است: بیمار یابی، درمان بموقع مبتلایان ، افزایش آگاهی عمومی و هماهنگی بین بخشی با ارگان های ذیربط
نحوه نمونه گیری : از هر بیمار سه نوبت نمونه سرمی گرفته میشود:
نمونه اول: بلافاصله پس از تشخیص بالینی
نمونه دوم : پنج روز پس از نمونه اول
نمونه سوم : ده روز پس از نمونه اول
در هر نوبت 10 سی سی خون با احتیاط گرفته میشود.
 نکته بهداشتی برای عموم جامعه: 
1.    تنها از گوشت هایی استفاده شود که آرم دامپزشکی داشته باشد.
2.    هنگام تمیز کردن و شستن و قطعه قطعه کردن گوشت قرمز خام حتما از دستکش یکبار مصرف استفاده شود.

لازم به ذکر است که این بیماری واکسن ندارد
و

گوشت قرمز مصرفی خود را از
مراكز معتبر با مهر سازمان دامپزشكی خریداری كنید.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

شنبه 30 اردیبهشت 1391 :: نویسنده : مهسا شریفی نمین
نظرات ()

بعد از تسبیح و تحمید؛ این خدام شریعت مطهره با همراهی جناب رکن الملک متعهد و ملتزم شرعی شده‌ایم که مهما امکن(تا حد امکان) بعد ذلک تخلف ننمائیم، فعلا پنج فقره است:

اولا: قبالجات و احکام شرعیه، از شنبه (14 جمادی الاول) به بعد باید روی کاغذ ایرانی بدون آهار نوشته شد، اگر بر کاغذ‌های دیگر نویسند، مهر ننموده و اعتراف نمی‌نویسیم، قباله و حکمی هم که روی کاغذ دیگر نوشته بیاورند و تاریخ آن بعد از این قرارداد باشد، امضاء نمی‌نماییم. حرام نیست کاغذ غیرایرانی و کسی را مانع نمی‌شویم، ماها با این روش متعهدیم.

ثانیا: کفن اموات، اگر غیر از کرباس و پارچه اردستانی یا پارچه دیگر ایرانی باشد، متعهد شده‌ایم، بر آن میت ماها نماز نخوانیم. دیگری را برای اقامه صلوة بر آن میت بخواهند، ماها را معاف دارند.

ثالثا: ملبوس مردانه جدید که از این تاریخ به بعد دوخته و پوشیده می‌شود، قردادیم مهما امکن هر چه بدلی آن در ایران یافت نمی‌کنیم و حرام نمی‌دانیم لباس‌های غیر ایرانی را، اما ماها ملتزم شده‌ایم، حتی‌المقدور بعد از  این تاریخ ملبوس خود را از نسج ایرانی بنماییم، تا بعین ماها نیز کذلک. و متخلف توقع احترام از ماها نداشته باشد، آنچه از سابق پوشیده داریم و دوخته، ممنوع نیست استعمال آن.

رابعا: میهمانی‌ها بعد ذلک، ولو اعیانی باشد، چه عامه چه خاصه، باید مختصر باشد؛ یک پلو و یک چلو و یک خورش و یک افشره، اگر زائد بر این کسی تکلف دهد، ما را به محضر خود وعده نگیرد، خودمان نیز به همین روش میهمانی می‌نمائیم، هر چه کمتر و مختصرتر از این تکلف کردند، موجب مزید امتنان ماها خواهد بود.

خامسا:‌ وافوری و اهل وافور را احترام نمی‌کنیم و به منزل او نمی‌رویم. زیرا که آیات باهره (ان المبذرین کانوا اخوان الشیاطین - و لاتسرفوا ان الله لایحب المسرفین - و لاتلقوا بایدیکم الی التهلکه) و حدیث: (لا ضرر و لاضرار). ضرر مالی و جانی و عمری و نسلی و دینی و عرضی و شغلی آن محسوس و مُسری است و خانواده‌ها و ممالک را به باد داده، بعد از این هر که را فهمیدیم وافوری است، به نظر توهین و خفت می‌نگیریم.

امضای آقایان کرام و علماء‌ فخام کثرالله امثالهم:

1- ثقة‌الاسلام آقای حاج‌آقا نورالله. 2 - حسین بن جعفر الفشارکی، 3 - حجةالاسلام آقانجفی، 4- شیخ مرتضی اژه، 5 - آقا میرزا محمدتقی مدرس، 6- حاجی سیدمحمد باقر بروجردی، 7- آقا میرزا علی محمد، 8- حاجی میرزامحمد مهدی جویباره، 9- سیدابوالقاسم دهکردی، 10- حاجی سیدابوالقاسم زنجانی، 11- آقامحمد جوادقزوینی، 12- سیدمحمد رضا شهیر به آقا میرزای مسجدشاهی، 13 - حاجی آقا حسین بیدآبادی

جمادی‌الاول 1324

http://farsnews.com


نوع مطلب : متفرقه، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 28 اردیبهشت 1391 :: نویسنده : پیمان فروغی
نظرات ()
کاشکی آن چشم های عزیزت 
اگر اشک بریزند 
فقط از خرد کردن پیاز باشد!
 
و تو اگر امر کنی من هر روز
این چند کیلومتر را تا خانه مان می آیم
پیاز ها را خرد می کنم و برمی گردم
تا که آن چشم های مهربان 
دیگر هرگز اشکبار نشوند!
 
روز مادر مبارک  
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 20 اردیبهشت 1391 :: نویسنده : پریزاد ورقایی
نظرات ()

عادت مکن 

به لجن زار

به بوی گند 

بوی گند دستان برادری که به خون برادر آغشته اند

عادت مکن 

به نگاه سنگین یتیمی که بر تکه نان در دست توست

عادت مکن 

به صدای فریادهای غرق شدن 

 به صدای شکستن دل ها,

خرد شدن غرور ها

 

به یقین آن جشنی زندگی کن

که روزی در ان همگان  با  لباس یکسان دعوت خواهند شد

***

حتی اگر سرکشی رسوایت کند

تو را به خدا

عادت مکن

 

نوع مطلب : روزنوشت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


سه شنبه 12 اردیبهشت 1391 :: نویسنده : پریزاد ورقایی
نظرات ()
از چی بگم؟
از غذایی که دانشگاه میده و تفاوتی فاحشی که با غذای بیمارستان داره؟
یا از این سایت که به زور 30تا کامپیوترش کار میکنه واسه حداقل 3یا4 ورودی( فرضا500 نفر!) با سرعت اینترنت لاک پشتی!
از اینکه نوشته های ما توی وبلاگ بیشتر از یک چرک نویس! نیست مگر آنکه مدیران وبلاگ صلاح ببینند مهر تائیدی! بر انتشارش بزنن.(تازه مسئولیت محتوی مطالب هم به عهده ی خود نویسنده س!)
جشنواره ی آموزشی دانشجویی میذارن موقعی که اکسترن ها همشون بخش دارن!
شک نکردین چطور بیمارستان های دانشگاهی تبریز رتبه 33 جهان شده اند؟! (نکند یه چیز!هایی توی کاغذ چاپ کرده اند و فرستاده اند به کمیته رتبه بندی که بله! پلن آموزشی! ما توی بیمارستان ها اینطوریه! اونا هم که بیکار نیستن به هر یک از این 16342 بیمارستان های دانشگاهی یه ناظر بفرستن ببینن که اینطوریه یا نه! که صد در صد اینطوریه!)
نمی دونم!
 یعنی حق ما این بود؟ شایدم از سرمون هم زیادتره!
شما می دونی؟

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یکشنبه 10 اردیبهشت 1391 :: نویسنده : محمّد اولیایی
نظرات ()

اگر فرصت کردید ، نگاهی به لینک زیر بندازید:

http://www.4shared.com/office/Eft6c8tS/___.html

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یکشنبه 10 اردیبهشت 1391 :: نویسنده : مهسا شریفی نمین
نظرات ()

سلام

بچه ها انتخاب واحد اکسترنی حدود یک هفته است که شروع شده ولی متاسفانه بعضی از بچه ها هنوز اقدام نکردن , لطفا در اولین فرصت برای انتخاب واحد اکسترنی پیش خانم ایمانی برید.

نوع مطلب : آموزشی کلاسی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 4 اردیبهشت 1391 :: نویسنده : سوران امین زاده
نظرات ()

اولا این که من هر 70 سال یک بارپست میذارم.

4شنبه یه بچه رو آورده بودن که از گردنش عکس بگیرن.9 ساله بود و خیلی ریز اندام و عینکی با موهای از ته تراشیده و لباسا و کفش های رنگ رو رفته.گردنش باد کرده بود واز فرط درد گردنشو کج کرده بود و همون جوری کج نگهش داشته بود.

مهره های گردنش سالم بود ولی درخواست MRI شد تا ببینن تاندون هاش آسیب دیدن یا نه .

با حجم ترکی که من متوجه می شم فهمیدم تو مدرسه یا ناظم یا از هم مدرسه ای ها نشستن رو گردنش .

 درست خوندین نشستن رو گردنش . من نمی دونم الان چه دورانیه ، اینجا چه جور جاییه، و مردم ما چه کسی رو الگوی اخلاقی شون قرار می دن.

 فقط می دونم یه بچه ی 9 ساله ی نحیف رو دیدم و یه پدر نگران و درمانده . و هیچی بدتر از دیدن نگرانی و درماندگی پدر و مادر و یه بچه ی وحشت زده نیست .

نمی دونم بچگی هاتون قلدری کردین یا نه ؟ واسه هم خط و نشون کشیدین یا نه ؟ هم دیگرو تهدید کردین یا نه ؟ فقط می دونم خشونت چهره خیلی زشتی داره . شاید زشت تر از فقر . خیلی بده که یه جامعه انسانی ارزش های اخلاقی از یادش بره . یادش بره که یه دلیلی داره که انسان آفریده شده و مثل غیر انسان رفتار کنه.میدونم همه دعا میکنید که ظلم و خشونت از بین بره.بیاین این دفعه علاوه بر دعا تلاش کنیم.تلاش کنیم که این اتفاقات یه روز خاطره بشن.خاطره هایی که بهمون یاد دادن که درنده خویی وخشونت مال نوع بشر نیست .

به امید اون روزا

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 1 اردیبهشت 1391 :: نویسنده : ارغوان جعفری
نظرات ()


 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic